Завод у житниці Китаю

З 2014 року в місті Гаомі на сході Китаю працює наш завод. Він випускає високоякісні аграрні машини й виготовляє компоненти на рівні німецьких постачальників. Своєму успіху завод зобов’язаний у тому числі дуальній системі освіти й корпоративній культурі CLAAS, яку сповідують китайські співробітники на віддаленні ніж 8000 кілометрів від нашого головного підприємства в Гарзевінкелі.

«Розроблений у Німеччині, народжений у Китаї»

Інтерв'ю з Берндом Клеффманом, Себастьяном Плойлером та доктором Сі Ченом.

До інтерв'ю

Д-р Сі Чен (Xi Chen) встає рано. Не пізніше сьомої ранку в будні дні він уже входить на територію заводу в китайському Гаомі. Багатьом досі незвично бачити, як він за сніданком сидить у великій заводській їдальні та розмовляє з підлеглими про своє приватне життя. Адже Чен є генеральним директором і відповідає за виробництво CLAAS у Китаї, а така дружня поведінка керівництва на китайських підприємствах є досить незвичною.

Чен розповідає німецькою, як колись один зі співробітників сказав йому: «Пане докторе Чен, раніше ми своє керівництво майже не бачили. А ви приходите в цех і їсте разом з іншими в їдальні. Мені це подобається». Чен пишається цим. Адже для нього дуже важливо, щоб завод у Гаомі не був типовим китайським підприємством: «Ми — німецьке підприємство, навіть якщо розташовані в Китаї. Наші клієнти ставлять до нашої продукції найвищі вимоги», — каже він. «Врешті-решт, комбайн від CLAAS — це такий Mercedes серед сільськогосподарських машин». Щоб відповідати цим вимогам, Чен приділяє велику увагу впровадженню культури CLAAS на заводі.

«Мій особистий девіз: дій продумано, вір у себе й залишайся позитивним», —

Сяочуань Лю (Xiaochuan Liu), монтажник

«Успішність фермерів залежить від якості нашої продукції. Тому я гарантую, що навіть найдрібніша деталь буде відмінною», —

Сянь Чжай (Xiang Zhai), монтажник

«Як член сімейства CLAAS, я співпрацюю з колегами та акціонерам зі всього світу, роблячи власний внесок до нашої спільної мети — забезпечення найкращих цін і розвитку нашого бізнесу», —

Глен Вонг, керівник відділу закупівель

Горизонтальна ієрархія — це не таке вже й просте завдання

Чену в цьому допомагає те, що він дуже добре знає Німеччину та німецькі підприємства. Зараз йому 45 років, у Німеччині він здобув вищу інженерну освіту. Він захистив диплом в університеті Штутгарта, після цього дисертацію в Карлсруе і багато років пропрацював на керівних посадах на німецьких підприємствах-постачальниках автомобільної промисловості.

Після того як півтора року тому Чен зайняв посаду на CLAAS, він працює над тим, щоб зробити ієрархії в Гаомі більш горизонтальними. Не таке вже й просте завдання, адже китайські підприємства часто мають набагато жорсткішу ієрархічну систему, аніж німецькі сімейні підприємства, як-от CLAAS. Тому багато хто зі співробітників досі не наважується відкрито вносити власні ідеї. Щоб протидіяти цьому, Чен упровадив щоквартальні загальні збори, на яких робітники заводу можуть ставити керівництву питання, у тому числі анонімно.

Цей іще маловідомий у Китаї формат дуже полюбився співробітникам. Великим досягненням є також нововпроваджена система подання пропозицій: робітники можуть подавати свої ідеї щодо вдосконалень через мобільний додаток, це дозволило багато що оптимізувати на виробництві. Добре сприймається також відкрита культура спілкування та позитивна культура виправлення помилок.

700 машин на рік

Такі зміни корпоративної культури в минулі роки дали свій внесок до успіху підприємства. Завод було засновано в 2014 році як спільне з китайським підприємство. З 2016 року завод має назву CLAAS Agricultural Machinery (Shandong) Co. Ltd. та повністю належить німецькому концерну.

Після подолання перших труднощів, пов’язаних із затвердженням себе на ринку Китаю, завод CLAAS у Гаомі сьогодні випускає 700 машин на рік — переважно зернозбиральні комбайни. Вони виготовляються під маркою CLAAS, а також під вітчизняною маркою CHUNYU переважно для китайського ринку. Уже декілька років у Гаомі відбувається підготовка до експорту на закордонні ринки.

На заводі працює загалом 500 співробітників, він має потужну збутову й сервісну мережу в центральному та північному Китаї. До сьогодні CLAAS є єдиною німецькою компанією в Гаомі. Це місто із 900 000 жителів, тобто за китайськими мірками є скоріше малим, розташовано в провінції Шаньдун, одному з головних сільськогосподарських регіонів Китаю, який вважається житницею країни. До багатомільйонного Шанхаю сім із половиною годин на автомобілі, залізницею цю відстань можна подолати десь за шість годин.

Краще багатьох німецьких постачальників

Кожного ранку о дев’ятій у залі для переговорів поряд із монтажним цехом проходить так званий «ранковий брифінг». У цей час Сі Чен протягом півгодини обговорює з керівниками відділів і департаментів поточні питання. У такому колі він отримує інформацію про успіхи та проблеми. На цих засіданнях завжди присутня і Ширлі Вонг. Їй 37 років, вона є керівницею відділу якості CLAAS на заводі в Гаомі.

«Корпоративна культура CLAAS відзначається взаємодопомогою та взаємодовірою», — говорить вона. Для забезпечення найкращих результатів відділ якості має особливо тісно співпрацювати з виробництвом, конструкторським відділом і клієнтами. І робота Ширлі Вонг та її команди з 37 членів дає ефект.

Це видно передусім по тому, що завод у Гаомі є також постачальником CLAAS Industrietechnik — дочірнього підприємства концерну CLAAS із м. Падерборн, Німеччина. Виготовлені тут компоненти використовуються в машинах CLAAS по всьому світі. Головний офіс концерну в Гарзевінкелі засвідчив недавно керівнику заводу Чену, що він забезпечує кращу якість виробництва, ніж деякі німецькі постачальники.

Наші колеги раді постійному розвитку заводу.

Не в останню чергу цьому сприяє тісне співробітництво, не обмежене кордонами країн. В останні роки в Гаомі та Гарзевінкелі регулярно практикується робота німецьких і китайських співробітників у так званих тандемах. Окрім цього: CLAAS багато інвестує в підвищення кваліфікації своїх спеціалістів, у тому числі в Гаомі. Навіть під час пандемії — в рамках політики нульової толерантності до ковіду в Китаї — китайські колеги літали до Гарзевінкеля, щоб узяти там участь у семінарах.

Сяндян Мен (Xiandian Meng) високо цінує обміни всередині концерну CLAAS. Йому 33 роки, він керує відділом CLAAS Industrietechnik у Китаї та підтримує тісний контакт із німецькими колегами з CLAAS Industrietechnik у Падерборні. Мен, який здобув ступінь магістра машинобудування в Рейнсько-Вестфальському технічному університеті Аахена, переконаний, що німецька та китайська культури добре доповнюють одна одну. Китайці часто демонструють надзвичайну ефективність і гнучкість, у той час, як німці надають велике значення точності.

«Мої колеги в Гаомі мають лише трохи звикнути до того, що німці є більш безпосередніми в спілкуванні, ніж ми». Питання, які китайці зазвичай описують увічливо та опосередковано, німці часто порушують без недомовок. «Але з часом розумієш, що це не перехід на особистості, а чисто ділова розмова», — говорить він з усмішкою.

Один із робочих днів у Гаомі

Дуальна освіта як концепція успіху

Ще однією часткою німецької корпоративної культури є впровадження в Гаомі дуальної освіти для технічних спеціалістів. Ця система практично не відома в Китаї, пояснює Цзянь Лю, «менеджер із дуальної освіти» заводу. Цей 38-річний інженер прийшов на CLAAS у вересні 2021 року, до цього працював, зокрема, на BMW в Китаї, він є великим прихильником німецької культури освіти.

Зазвичай китайські компанії запрошують на роботу випускників коледжів і після цього навчають їх. А на заводі CLAAS здобувачі освіти велику частину свого часу працюють на заводі, паралельно навчаючись у коледжі. «На момент випуску молоді техніки вже добре знають підприємство й мають перед собою чітку кар’єрну ціль, — каже Лю. — Вони дуже цінують це». Дванадцять випускниць і випускників уже пройшли програму, але за думкою компанії таких має бути набагато більше.

«Наші зернозбиральні комбайни виготовлені в Китаї, але передусім — це продукція CLAAS»

Що відрізняє завод CLAAS у Гаомі від інших, пояснює його генеральний директор д-р Сі Чен в інтерв’ю.

До інтерв’ю д-ра Чен

Важливий ринок майбутнього

Це вписується в плани CLAAS щодо Китаю: концерн збільшує частку продукції заводу в Гаомі, що йде на експорт — це зернозбиральні комбайни для Європи, Африки та Центральної Азії. Також усе більшого значення набуває напрямок виготовлення компонентів для інших заводів, оскільки CLAAS може використовувати переваги, які надають закупівлі з власного виробництва.

«Китай для нас залишається важливим ринком майбутнього, до особливостей і рамкових умов якого ми, однак, завжди маємо підходити критично, — каже Бернд Клеффманн (Bernd Kleffmann), старший віце-президент із виробництва комбайнів C-F на CLAAS. — Самозабезпечення продуктами харчування для Китаю має високу значимість. Тому вироби різних заводів CLAAS у Китаї спрямовані на свою цільову аудиторію. Не в останню чергу це зернозбиральні комбайни зеленого й червоного кольорів із Гаомі».

Для виконання своїх функцій керівництва китайським заводом Сі Чен протягом тижня живе в маленькій квартирі в Гаомі. На вихідні він їде шість годин потягом у Шанхай до дружини та трьох дітей. Увечері в неділю він повертається до Гаомі.

Чен хоче ще більше розвинути завод у найближчі роки. Колектив теж прагне цього: «Наші колеги завжди готові навчатися чомусь новому й сподіваються, що завод буде розвиватися і надалі».

Щоб прискорити цей розвиток, наступного понеділка Сі Чен знову почне свій робочий день на заводі не пізніше сьомої ранку.

Від сільського господарства до літератури:
п’ять фактів про Гаомі

1.

Гаомі є районом регіону Вейфан, відомого як місце виробництва сільськогосподарських машин — зернозбиральних комбайнів і тракторів, уже декілька десятиріч. Гаомі є економічним центром, де інтенсивно розвивається як сільське господарство, так і промисловість. Провінція Шаньдун, до якої належить район, відома як житниця та центр овочівництва.

2.

Населення Гаомі становить 877 000 жителів — для порівняння: у Франкфурті-на-Майні проживає 753 000 людей, а Гаомі вважається в Китаї малим містом. Це не дивно: у провінції Шаньдун проживає понад 101 мільйон людей — більше ніж у Німеччині, Австрії та Швейцарії разом.

3.

Місто Гаомі має щільність населення 550 жителів на квадратний кілометр. Воно більше ніж удвічі щільніше заселене, ніж Німеччина.

4.

У Гаомі народився письменник Мо Янь (Mo Yan) — перший лауреат Нобелівської премії з літератури. Дія більшості з його романів відбувається в цьому місті. У тому числі в романі «Червоний гаолян», який у 1986 році став його проривом у світ літератури. Його екранізація 1987 року режисером Чжаном Їмоу (Zhang Yimou) мала міжнародний успіх.

5.

Завдяки роману Мо Яня місто Гаомі стало відомим у Китаї своїм червоним сорго (гаоляном). Це вид проса, який вирощується в регіоні. Сорго є не лише базовим харчовим продуктом у всьому світі, але й використовується як корм для худоби, а також може перероблятися на біоетанол.

Ураження від виробничих майданчиків