Основний завод

Ми виробляємо і збираємо свою продукцію на більш ніж десяти заводах по всьому світу. Для безперебійного забезпечення найвищого рівня якості наш основний завод у Харзенвінкелі тісно співпрацює із виробничими ділянками в різних країнах — по-партнерськи та на рівних.

Мінус 20 градусів та сніг із дощем: коли Лісан Фолькері прибула в січні 2018 року на завод CLAAS в Омасі, США; у цьому місці було так холодно, що замерзли навіть вхідні двері на заводі. «Такі температури мене шокували, але колеги дуже привітно мене прийняли», — каже 31-річна інженерка із усмішкою.

Теплий прийом був тим паче важливий, оскільки перед їх командою була поставлена масштабна задача. Завод в Омасі необхідно було підготувати для серійного виробництва великогабаритних комбайнів LEXION моделей 8900-5200, і це лише через кілька місяців після того, як у Харзевінкелі був зібраний перший прототип.

Була поставлена мета — через два роки на американському майданчику ці комбайни повинні вироблятися із такою ж якістю, як і на основному заводі, оскільки Омаха знаходиться на відстані більш ніж 7000 км по прямій від Харзенвінкеля.

«Що відрізняє роботу на заводі в Харзенвінкелі? Те, що комбайни, які ми випускаємо, допомагають забезпечити харчування для людей у всьому світі», —

Віктор Шнайпель, плановик відділу проєктування виробництва

«Що мені подобається найбільше на заводі — це наш колектив. Готовність допомогти та згуртованість команди заслуговують найвищої оцінки, багато людей дружать між собою вже багато років», —

Вінні Уолкотт

«Завод у Харзевінкелі наразі — найбільший та найсучасніший завод із виробництва зернозбиральних комбайнів у Європі. Сільськогосподарська техніка випускається тут понад 100 років. Це заворожує», —

Рафаель Тюте, майстер відділу кузовних робіт

Зроблено CLAAS

Харзенвінкель для багатьох усе частіше стає поняттям, рівнозначним із CLAAS. Невелике містечко в регіоні Мюнстерланд ще в 1919 році став місцем знаходження головного офісу підприємства. З 1936 року тут випущено вже більше 450 000 зернозбиральних комбайнів. Сьогодні на підприємстві площею 400 000 кв. м працює близько 2300 співробітників. Тут, серед іншого, виробляються великогабаритні зернозбиральні комбайни LEXION, силосозбиральні комбайни JAGUAR і потужні трактори XERION.

Завод, у тому числі завдяки проєкту модернізації SynPro 2020, входить у число передових виробників зерно- і силосозбиральних комбайнів у світі. Розумні процеси виробництва і контролю вважаються зразковими.

Але CLAAS — це набагато більше, ніж тільки Харзенвінкель. Більш ніж десять заводів у різних країнах, якими зараз керує концерн, наприклад у Франції, Угорщині та США, виступають на тому ж рівні, що й основний завод. «Для нас важливо, що всі наші машини, неважливо в якій країні вони виготовлені, сприймаються як «Зроблено CLAAS» та, відповідно, повністю відповідають нашим вимогам до якості», — каже член правління Ян-Гендрік Мор.

Будівництво заводу — крок за кроком

Одним із тих, хто відповідає за те, аби CLAAS у будь-якій країні залишався CLAAS, є Бернд Шапманн, начальник основної лінії монтажу зернозбиральних комбайнів у Харзенвінкелі. Він працює в концерні вже 32 роки та брав участь у будівництві багатьох заводів у різних куточках світу. «Усі виробничі майданчики рівноцінні, — пояснює він. — Ми впроваджуємо стандарти якості CLAAS усюди».

Це забезпечується, зокрема, і тим, як заводи підводять до власного виробництва — а саме поетапно. Нові виробничі майданчики починають зі стадії Semi Knocked Down — великовузлового складання. Це означає, що місцеві співробітники встановлюють окремі деталі на поставлений з іншого заводу машинокомплект. Завод у Харзевінкелі надає їм повну підтримку в цьому процесі, зокрема, надаючи специфікації та робочі плани.

На наступному етапі починається Completely Knocked Down — дрібновузлове складання. При цьому певна частина компонентів і вузлів на новий майданчик ще поставляється концерном. Інша частина купується в місцевих постачальників. Наступна стадія — локалізація виробництва. Завод купує на інших виробничих майданчиках CLAAS тільки окремі деталі, основна маса надходить від мережі постачальників. Останній етап розвитку досягається тоді, коли новий виробничий майданчик знаходить настільки хороших постачальників, що їхніми послугами починають користуватися й інші заводи CLAAS.

Перші кілька років за будівництвом виробничого майданчика уважно слідкують фахівці з Харзевінкеля. Досвідчені співробітники основного заводу приїжджають на новий майданчик і допомагають усім службам: у здійсненні керівництва, планування, виробництва, у забезпеченні якості. Одночасно з цим співробітники нового майданчика проходять навчання в Харзевінкелі. «Мета цього — розвинути однакове вміння розуміти стандарти», — пояснює Шапманн. Наприклад, як оцінити дефект лакофарбового покриття, і починаючи з якого рівня він потребує додаткової обробки.

Що важливо: «Ми в Харзевінкелі завжди діємо порадами, а не вимагаємо беззаперечно виконувати накази, — каже Шапманн. — Якщо нашим колегам потрібна допомога, ми її надаємо, але не відчуваємо себе центром землі».

Нові постачальники проходять перевірку за всіма пунктами

Це стосується й управління якістю, для якого на кожному виробничому майданчику впроваджено спеціальну службу. Начальники цих служб звітують як у межах матричної функції, так і за своїм напрямом у корпоративній функції перед Петером Шонефельдом. Він обіймає посаду старшого директора з корпоративної якості та високих стандартів діяльності CLAAS у Харзевінкелі.

Це, однак, не означає, що вказівки даються в односторонньому порядку. «З усіма нашими відділеннями ми працюємо спільно», — підкреслює Шонефельд. Керівники відділів якості регулярно спілкуються між собою, узгоджують цільові показники, наприклад щодо якості постачальників, або працюють спільно над важливими для забезпечення якості продукції проєктами.

Під час планування запуску на новому майданчику будь-якої нової продукції або нової функції необхідні для цього технологічні процеси — наприклад, контролю якості під час надходження товарів, або окремих точок перевірки якості вздовж складального конвеєра, — обирають із карти процесів по всьому концерну.

Перевірка постачальників на CLAAS теж здійснюється однаково, незалежно від країни. У процесі масштабного аудиту нові постачальники проходять перевірку за всіма пунктами, зокрема щодо їхнього рівня технологій, стабільності поставок і фінансових показників.

Служби забезпечення якості різних відділень кооперуються і в процесі поточної роботи. Якщо на якомусь заводі відхилення від норми перевищують кілька мільйонних часток (ppm), керівники служб забезпечення якості узгоджують між собою, хто відстежуватиме усунення недоліків у постачальника.

«Співробітництво на рівних»

Член правління концерну Ян-Гендрік Мор пояснює в інтерв'ю, як основний завод у Харзевінкелі співпрацює з відділеннями CLAAS у різних країнах світу.

До інтерв'ю з Яном-Гендріком Мором

Обміни візитами

Незмінно бездоганна продукція — таку мету ставить перед собою очолюваний Штефаном Доманном відділ із виробництва техніки для контролю. Він відповідає за розробку стандартних процесів контролю машин на виробничих майданчиках по всьому світу. «Ми прагнемо до того, щоб процес введення в експлуатацію машини в Харзевінкелі практично нічим не відрізнявся від такого ж процесу в Омасі», — заявляє Доманн.

Для досягнення цієї мети на різних відділеннях концерну працюють співробітники відділів із виробництва техніки для контролю. Спільно з центральним офісом у Харзевінкелі вони з'ясовують, наприклад, яким чином і з використанням якого обладнання та програмного забезпечення слід випробовувати та перевіряти певний виріб.

Крім того, фахівці відділу з виробництва техніки для контролю з Харзевінкеля регулярно відвідують розкидані по всьому світу відділення концерну, щоб побачити їх на власні очі і обмінятися досвідом із колегами. У свою чергу відповідальні співробітники окремих заводів часто приїжджають на головний підрозділ CLAAS, щоб завжди бути в курсі впроваджених у Харзевінкелі змін у сфері техніки контролю та процесів уведення в експлуатацію.

«Основне проєктування техніки для контролю сьогодні здебільшого ще відбувається тут, у Харзевінкелі», — каже Доманн.

Але над забезпеченням незмінно однакової якості CLAAS, незалежно від місця виробництва продукції, ми всі працюємо разом.

Передавальна ланка між Харзевінкелем і Омахою

Що таке співпраця на рівних, Лісан Фолькері побачила на власні очі, коли працювала в Омасі. Коли вона приїхала туди в 2018 году, це відділення вже перебувало на етапі локалізації. Тож потрібно було підготувати виробництво нової на тоді серії LEXION 8900-5200 у місцевих умовах із деталей місцевих виробників.

У завдання, поставлене перед командою із шести осіб, у якій працювала Фолькері, входила і підготовка до виконання виробничого завдання. На якій ділянці виробництва встановлюється, яка деталь і за допомогою якого інструменту? Скільки часу займає цей етап складання? Завданням команди була розробка відповідей на ці запитання і створення операційної карти.

«Я була в певному сенсі сполучною ланкою між місцевим заводом і основним, — каже Фолькері. Я знала багатьох людей із Харзевінкеля і виступала як посередник у вирішенні питань, що виникають між відділеннями». Комбайни цього покоління LEXION у невеликій кількості вже збиралися на німецькому заводі. Тож там уже був напрацьований певний досвід. Але й команда з Омахи постійно пропонувала рішення, які становили інтерес для Харзевінкеля.

«Я добре пам'ятаю, як ми повернули ключ, і перша зібрана нами в Омасі машина завелася, — розповідає Фолькері. — Це почуття неможливо описати». У жовтні 2019 року вона повернулася в Харзевінкель, виконавши завдання, а нова серія LEXION скоро пішла у виробництво. Через деякий час вона збирається в гості до своєї старої команди в Омасі. Цього разу, сподівається, зима буде теплішою.

Три покоління CLAAS

П'ять фактів про Харзенвінкель

1.

Харзевінкель — це місто в землі Північний Рейн-Вестфалія, що налічує 25 000 жителів. Воно розташоване в районі Гютерсло і географічно входить до регіону Мюнстерланд.

2.

Місто має більш ніж 900-річну історію. Першу документальну згадку про Харзевінкель зафіксовано в 1090 році. У середні віки воно було відоме як місце знаходження монастиря цистерціанців Марієнфельд, що зберігся й донині.

3.

Компанія CLAAS визначила Харзевінкель як місце розташування свого головного офісу ще в 1919 році. Завдяки концерну місто стало відомим далеко за межами свого регіону. Тому з 2013 року до назви міста Харзевінкель додано приставку «Місто комбайнів».

4.

Харзевінкель, що займає площу понад 100 квадратних кілометрів, належить до числа великих сільських громад. Понад 65 відсотків площі використовується в сільськогосподарських цілях.

5.

Поряд із підприємствами машинобудування та інструментального виробництва в місті присутні також компанії з галузей повторної переробки відходів, харчової та харчосмакової промисловості.

Враження